top of page

HAKKIMIZDA

Galeri 8+1, Koray Arman tarafından 2019 yılında “Sanata artı değer” sloganı ile kurulmuş, yeni nesil bir cağdaş sanat galerisidir. Istanbul ArtShow 2019 fuarında ilk kez sanatseverler ile buluşan galeri, o döneme kadar dijital olarak sürdürdüğü varlığını, nisan 2020 yılında Rüştiye sokak Kalamış'taki yeni yerine taşıyarak devam ettirdi.

Sokak sanatının günümüz sanat çevrelerine olan etkisini önemseyen galeri, Kalamış’taki yeni yerinde de konvansiyonel sanatı sokağa çevirmek gibi bir maksatla, tamamen camdan vitrinlerle cevrili bir galeri tasarımı oluşturdu. Galerinin kapalı olsa dahi dışarıdan gezilebilecek bir mimari ile tasarlanmış olması, pandemi döneminde bir avantaja dönüşerek, İstanbul içinde en fazla ziyaret edilen galeriye dönüşmesine de vesile oldu.

Temel motivasyonu sanatseverler ile sanatçılar arasındaki mesafeleri kaldırmak olan galeri, gündelik hayat pratiklerine dahil olma potansiyelini, sanatçıları özgürleştirmek ve alan açmak, sanatseverlere ise deneyimsel tecrübeler yaşatmak maksadı kullanmaya devam ediyor.

Kisacası Galeri 8+1, sanat piyasasinin kati sinirlarina aldiris etmeden cesurca hareket etmeyi tercih eden ve bu cesarete sahip sanatçılar ile “özgün” ve “deneyimsel” sergiler düzenlemeyi kafasına koymuş bir galeri.

bottom of page